توقیف هواپیمای ایرانی در استامبول

یک فروند هواپیمای باری ایران که صبح امروز از تهران به مقصد دمشق در کشور سوریه در حرکت بود در مرز هوایی کشور ترکیه و در آسمان استامبول ناگهان با اخطار فرودگاه بین‌المللی استامبول و با هجوم دو فروند هواپیمای اف 16 نیروی هوایی ترکیه مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه استامبول شد.
در حالی که مدتی قبل و با سفر عبدالله گل به ایران و توافق مقام‌های ایرانی برای افزایش روابط با ترکیه به خصوص در بخش هوایی زمینه ایجاد پروازهای جدید بین شهرهای مختلف ایران و ترکیه ایجاد شده بود صبح امروز خبری که به سرعت روی خروجی بسیاری از خبرگزاری‌های مهم دنیا از جمله آسوشیتدپرس و رویترز قرار گرفت تعجب بسیاری از تحلیل‌گران مسائل خاورمیانه را برانگیخت.
خبر بسیار ساده و کوتاه، اما با تعجب بسیار همراه بود. یک فروند هواپیمای باری ایران که صبح امروز از تهران به مقصد دمشق در کشور سوریه در حرکت بود در مرز هوایی کشور ترکیه و در آسمان استامبول ناگهان با اخطار فرودگاه بین‌المللی استامبول و با هجوم دو فروند هواپیمای اف 16 نیروی هوایی ترکیه مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه استامبول شد. این هواپیمای باری در حالی به بهانه‌های واهی حمل محموله‌های هسته‌ای و سلاح توقیف شد که در بازرسی ماموران ترکیه‌ای از این هواپیما هیچ‌گونه محموله‌ی نظامی و هسته‌ای در آن یافت نشد و این موضوع یک رسوایی برای نیروی هوایی ترکیه به همراه آورد.
این درحالیست که خط هوایی ترکیه "ترکیش ایرویز" قصد دارد که پروازهای بین شیراز و استانبول را در این هفته راه‌اندازی نماید و قرار است روزهای دوشنبه و سه‌شنبه و پنج‌شنبه و شنبه این پروازها انجام شود و همچنین روزانه پروازهای مختلفی از تهران به استامبول و برعکس برقرار است. این اقدام مقامات ترکیه‌ای که با هماهنگی صیهونیستها انجام شده است از سیاست‌های دوگانه این کشور نشات می‌گیرد.

SOURCE:AFTAB
+ نوشته شده توسط رامین کشتکار در چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۲۵ و ساعت |


Powered By
BLOGFA.COM